Jak oddłużyć firmę?

Jak oddłużyć firmę?

Co roku w Polsce bardzo wiele firm ogłasza bankructwo, często z powodu długów. Może się wydawać, że z niektórych zadłużeń po prostu nie da się wyjść, a przecież prowadzenie firmy kosztuje co miesząc niemało. Żeby przedsiębiorstwo mogło generować przychody, najpierw musimy opłacić pracowników, wynajem lokalu i inne tego typu opłaty. Wpadamy w błędne koło – nie możemy zarabiać, bo nie możemy opłacić wydatków, a nie możemy ich opłacić, bo nie zarabiamy. Wobec tego jak oddłużyć firmę? Czy jest to możliwe?

Oddłużanie firmy poprzez kredyt w banku

Banki nie są bardziej pobłażliwe wobec firm niż wobec osób prywatnych. Nie możemy oczekiwać, że przyznanie nam zostanie kredyt dla firm bez zaświadczeń – bez wątpienia żeby nasz wniosek został w ogóle rozpatrzony konieczne będzie dostarczenie szeregu dokumentów. Należy będzie udowodnić, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się firma, a także czy nie zalega ona z wpłatami do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to o tyle ważne, że banki nie są skłonne udzielać kredytów nierentownym firmom. Zadłużenie firmy niekoniecznie musi być dużą przeszkodą w otrzymaniu kredytu, ale tylko pod warunkiem, że mimo niego osiągamy wysokie przychody, a ponadto nie zdarzyło nam się spóźniać ze spłatą wcześniejszych i aktualnych zobowiązań. Alternatywą jest wnioskowanie o restrukturyzację zobowiązań, czyli na przykład wydłużenie okresu kredytowania. Warto spróbować negocjować z bankiem, a nie ukrywać się i liczyć, że sprawa sama się rozwiąże.

Pożyczki oddłużeniowe dla firm

Kredyt dla firm bez zaświadczeń można włożyć między bajki, inaczej jednak sprawa wygląda z pożyczkami. Podobnie jak chwilówki nie wymagają zaświadczeń o dochodach od osób prywatnych, tak instytucje pozabankowe bywają skłonne udzielać pożyczek firmowych na podstawie jedynie oświadczenia o dochodach firmy. Mogą to być zarówno zwykłe pożyczki dla firm, jak i specjalne pożyczki konsolidacyjne, mające posłużyć konkretnie w celu spłacenia poprzednich zobowiązań i przekształcenia je w jedno, łatwiejsze do spłacania. Spłacając jedną pożyczkę zamiast kilku możemy liczyć na mniejszą miesięczną ratę, a często także korzystniejsze oprocentowanie. Jedynym minusem jest fakt, że najprawdopodobniej dłuższy będzie okres spłaty zobowiązania, a więc wzrośnie także jego całkowity koszt w odniesieniu do sumy poprzednich. Takie rozwiązanie może jednak dać budżetowi firmy nieco tak bardzo potrzebnego oddechu.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak oddłużyć firmę. Zadłużonej firmie ciężko będzie uzyskać kredyt w banku, chociaż nie jest to niemożliwe. Ciekawymi i bardziej dostępnymi alternatywami są restrukturyzacja kredytowa oraz zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej.

Dodaj komentarz