Jak nie wpaść w kłopoty finansowe?

Jak nie wpaść w kłopoty finansowe?

W obecnych czasach pandemii koronawirusa coraz więcej ludzi decyduje się na różnoraką pomoc finansową ze strony banków. W ubiegłym roku liczba Polaków którzy nie wypłacali na czas swoich zobowiązań wynosiła blisko trzy miliony. Co ciekawe, jednym z najczęstszych form zadłużenia przez Polaków były nieopłacenie podstawowych rachunków za prąd i mieszkanie oraz innych usług telekomunikacyjnych. W dalszej kolejności znajdują się kredyty hipoteczne, gotówkowe a także samochodowe.

Najważniejszą kwestią jest uniknięcie tzw. spirali długów, gdzie dłużnik pobiera kolejne kredyty, tak aby spłacić poprzednie zobowiązania. Tego typu działania powodują że przysłowiowa pętla finansowa zaczyna się coraz to mocniej zaciskać, przez co ma się wrażenie że się jest w sytuacji bez wyjścia, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do samobójstwa. Dlatego zanim zdecydujemy się na pożyczkę, warto dokładnie przeanalizować wszystkie scenariusze, tak aby później nie okazała się że zaistniała sytuacja przerośnie nasze oczekiwania.

Warto zastosować się do kilku praktycznych rad, które powinno się stosować, tak aby uniknąć niepotrzebnych uszczerbków psychicznych i przez cały czas mieć swoją kondycję finansową pod kontrolą:

  1. Unikać lekkomyślnego podchodzenia do kwestii finansowych
  2. Nie zaciągać kredytu na spłatę poprzedniego zobowiązania
  3. Nie ukrywać swoich długów przed bankiem, tak aby była możliwość negocjacji w każdej sytuacji
  4. Zdecydować się na konsolidację kredytu, w sytuacji posiadania przynajmniej jednego finansowego zobowiązania
  5. Pożyczać tylko wtedy gdy jest to konieczne i tyle ile potrzeba, tak aby nie decydować się na większy kredyt i tym samym mieć więcej do spłacenia
  6. Kontroluj swoje finanse i ogranicz niepotrzebne koszty tak aby sytuacja finansowa była zawsze pod kontrolą
  7. Nie zaciągaj kolejnego zobowiązania, a jeśli to konieczne to tylko na krótki okres czasu i odkładaj pieniądze na czarną godzinę

Biorąc też pod uwagę, że w obecnej sytuacji pandemicznej coraz częściej zdarzają się różnego rodzaju telefoniczne oszustwa finansowe, skierowane głównie wobec łatwowiernych osób starszych. Tego typu działania również mogą wpędzić w różnorakie kłopoty finansowe, nie tylko dla seniora ale również całej jego rodziny. W takich momentach należy uczulać krewnych na to aby nie przekazywali pieniędzy nikomu obcemu, kto podaje się np. za policjanta lub pracownika banku. W sytuacji gdy już dojdzie do przekazania pieniędzy należy niezwłocznie zawiadomić policję, tak aby mieć szansę na odzyskanie gotówki. Oprócz telefonicznych oszustw, są jeszcze te internetowe, również bardzo popularne wśród oszustów. Dlatego też nie należy podawać nigdzie swojego loginu do konta internetowego, a także kodu blik wygenerowanego przez aplikację bankową. Tematyka szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa w sieci jest obecnie coraz to bardziej popularna, a potencjalni hakerzy internetowi stosują coraz to bardziej wymyślne sposoby oszustwa wielu, głównie starszych młodszych ludzi. Stąd też surfując po Internecie należy kierować się przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania i nie wchodzić w żadne ukryte linki na danej skrzynce mailowej, które mają na celu wyłudzenie danych bankowych a także osobowych i nierzadko nawet podjęcie zobowiązania finansowego w imieniu danej osoby.

Zastosowanie się do powyższych rad i zaleceń może skutecznie zapobiec wielu nieszczęściom na tle finansowym lub też stanowić rozwiązanie wielu problemów wynikających z tego powodu. Jak mawiają przysłowia lepiej zapobiegać niż leczyć i Polak mądry po szkodzie.

Dodaj komentarz