Praca na magazynie-zarobki

Zastanawiamy się nad tym , czy warto rozważyć pracę jako magazynier, ale boimy się, że nasze zarobki będą zbyt niskie i ma wiele rzeczy nie będziemy mogli sobie pozwolić. W tym artykule dowiesz się ile zarabia magazynier oraz jakie ma zadania do wykonania w swojej pracy dzięki czemu będziesz mógł sobie odpowiedzieć, czy warto zostać magazynierem oraz, czy ta praca jest dla ciebie?

Zadania i obowiązki magazyniera

Zadaniem magazyniera jest składanie towaru do magazynu, jego przyjmowanie zachowując przy tym określoną systematykę dla identyfikacji danego towaru oraz kompletowanie, a w późniejszym czasie wydawanie określonych komponentów. W czasie odbioru towaru pracownik magazynu musi sprawdzić ilość oraz jakość towaru oraz zgłosić ewentualne uszkodzenia. To jednak nie koniec prac, które musi wykonać magazynier, gdyż będzie on jeszcze musiał po przyjęciu artykułu na stan magazynowy zobowiązany o zdecydowaniu jak zostanie rozmieszczony towar. Na wstępie towar przed trafieniem na odpowiednią półkę musi zostać jednak odpowiednio zabezpieczony, aby w późniejszym czasie nie uległ on ewentualnemu uszkodzeniu. Dodatkowo dostaniemy także potrzebną dokumentację, która wymagana jest aby wprowadzić przyjęty towar do systemu. Obowiązywać nas też będą pewne zasady, przepisy do, których będziemy musieli zastosować się w określonych sytuacjach oraz problemach, które prędzej czy później wystąpią nawet w tym zawodzie, który wydaje się być stosunkowo łatwy. Czeka nas też codzienna kontrola ilości towaru jaki znajduje się na magazynie. Zliczanie w tym przypadku odbywa się najczęściej 2 razy dziennie.

Co ma wpływ na wynagrodzenie magazyniera?

W pierwszej kolejności doświadczenie, czyli tak zwany staż pracy. Z początku osoby pracujące na magazynach brane są na umowę zlecenie na określony czas, czyli na tak zwany okres próbny. Wtedy pracownik za przepracowany okres według umowy dostanie tylko część środków jakie zarabia jego kolega. Najlepiej pracować w dużych firmach, ponieważ ich zysk jest większy przez co magazynier może liczyć na większą stawkę za godzinę. Dodatkowo możemy liczyć na ulgi w postaci np. prezentu na święta, czy premii za przepracowanie wszystkich dni w miesiącu.

Ile zarabia magazynier?

Według danych statystycznych z serwisu pracuj.pl wynagrodzenie osoby, która pracuje na stanowisku magazynier wynosi średnio 3600 zł zarobki te dotyczą umowy na pełny etat. Natomiast na umowę zlecenie możemy zarobić 2720 zł. Po odjęciu podatku natomiast kwota ta wynosi 3110 zł netto, a przy umowie B2B 2982 zł netto.

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku magazynier logistyk

Jeśli zdecydujemy się na ukończenie tego typu kierunku kształcąc się tym samym w zawodzie magazynier możemy się spodziewać, że pozyskamy takie umiejętności jak:

Kontrola ilości i jakości towaru, który jest przyjmowany i wydawany z magazynu

Rozmieszczanie towaru w pomieszczeniach znajdujących się na terenie magazynu

Zabezpieczenie nowo dostarczonego towaru do magazynu przed pożarem, kradzieżą, zalaniem, szkodnikami oraz zepsuciem i zniszczeniem.

Technik magazynier-logistyk

Natomiast w tej szkole na kierunku magazynier pozyskamy takie umiejętności jak:

Przyjmowanie oraz wydawanie towaru z magazynu

Przechowywanie towarów

Ponoszenie odpowiedzialności za towar, który znajduje się na terenie magazynu

Prowadzenie dokumnetaci magazynowej

Opłacalność pracy na magazynie

Od 2020 roku co roku ilość magazynów rośnie, a wraz z nimi zwiększa się ilość dostępnych miejsc pracy. Szczególnie w czasach Covid-19 zapotrzebowanie na różnego typu produkty znacząco wzrosła i wzrasta cały czas. W tym momencie w budowie jest około 2,5 miliona magazynów w Polsce. Warto wspomnieć, że na terenie magazynu nie pracują tylko magazynierzy ale też kierownicy tego typu obiektów, a ich zarobki są znacząco większe i mieszczą się w przedziale od 7,5 tys do 11 tys. Natomiast najwięcej znajduje się oraz powstaje magazynów w województwie wielkopolskim aż 413 tys mkw. Na drugim miejscu zaś jest województwo łódzkie, gdzie znajdziemy 411 tys mkw. Na mazowszu wraz z Warszawą natomiast w budowie jest 371 tys nowych magazynów. W 2021 roku kluczowa jednak w przypadku magazynów znajdujących się na rynku będzie ich informatyzacja i automatyzacja, aby przy stałej ilości zatrudnianych pracowników zwiększyć tempo wykonywanej pracy, a tym samym sprawić, że firma będzie z danego magazynu czerpała większe korzyści. Dodatkowo 60% kierowników na magazynach chce by system dostaw był bardziej sprawny, aby z punktu a do punktu b przewieźć towar szybciej i by nie uległ on uszkodzeniu.