Jak działa i czym jest debet na koncie?

Jak działa i czym jest debet na koncie?

Debet na koncie – co to takiego? Jak działa debet na koncie?

Każdy z nas ma dzisiaj konto w banku. Są nam one niezbędne do odbierania pensji, płacenia rachunków, robienie zakupów czy rozliczania się z innymi. Jednak z pewnością nie wszyscy znamy dokładnie terminologię związaną z kontami bankowymi. Słyszałeś kiedyś o debecie na koncie, prawda? Pewnie umiesz mniej – więcej wytłumaczyć, czym jest. Skąd jednak pochodzi Twoja wiedza na ten temat? Warto czerpać wiadomości ze źródeł pisanych przez osoby o szerokiej wiedzy na dany temat. Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości co to pytania, czym jest debet na koncie. Zapraszamy do przeczytania!

Nie chcesz czytać całego artykuły, tylko znaleźć odpowiedź na jedno, konkretne interesujące Cię pytanie? Zapoznaj się z przejrzystym spisem treści artykułu, gdzie wypunktowaliśmy specjalnie dla Ciebie kolejność każdego z paragrafów. Odnajdź w tekście to, co najbardziej Cię interesuje, bez tracenia czasu na szukanie informacji pośród rzeczy, które już wiesz. 

Oto, czego dowiesz się z każdej części poniższego artykułu: 

  • Jak działa i czym jest debet na koncie?
  • Spłata debetu – jak wygląda? Co muszę zrobić, aby spłacić debet na koncie?
  • Jak korzystać z debetu? Przykłady.
  • Wszystko na temat kosztów debetu.
  • Kto może otrzymać debet? Czym mam się kierować przy jego wyborze, aby był odpowiedni dla mnie?
  • Debet w BIK a debet na koncie.

Spotkałeś się kiedyś z sytuacją, kiedy potrzebowałeś gotówki praktycznie na już? Środki do wypłaty były potrzebne natychmiast, jednak nie miałeś już nic na koncie? W takich sytuacjach jako pierwsze do głowy przychodzą pożyczki czy chwilówki. Te nie zawsze okazują się być dobrym rozwiązaniem. Jest dużo lepsze wyjście z Twojego problemu, a mianowicie skorzystanie z debetu na koncie. Debet w rachunku bankowym pozwoli ci na dostęp do szybkiej, niewielkiej ilości gotówki – nie musisz prosić nikogo o pożyczkę pieniędzy! To idealne rozwiązanie na kryzysowe sytuacje – w dalszej części artykułu dowiesz się, jak z niego korzystać, jak działa oraz jakie są jego zalety i czego lepiej nie robić.

Wiele osób nie do końca potrafi korzystać z debetu. Wynika to z niewiedzy, którą należy jak najszybciej załatać! Aby nie narobić sobie kłopotów, na przykład przy ocenie kredytowej w BIK, zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje na temat debetu na rachunku bankowym. Przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów banków pytania. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Jak działa i czym jest debet na koncie?

Najprościej ujmując z debetem mamy do czynienia, kiedy właściciel rachunku bankowego wydał więcej pieniędzy, niż na tym rachunku posiadał. W takiej sytuacji na jego koncie powstaje saldo ujemne – debet.

Debet jest przyznawany przez banki klientom albo na podstawie złożonego o debet wniosku, albo automatycznie – po jakimś czasie od założenia konta i osiągnięciu ustalonego z góry progu obrotów na koncie. Debet to kwota do dyspozycji dla Ciebie, w przypadku, kiedy na Twoim koncie za szybko skończą się środki, a nadal masz ważne wydatki. Wysokość kwoty debetu przyznawanej właścicielowi rachunku przez bank ustalana jest najczęściej na podstawie dotychczasowej wysokości obrotów na koncie.

Jak działa debet?

Jeśli środki na Twoim koncie skończyły się – masz dokładnie 0 zł, a wysokość debetu, który możesz wykorzystać to 500 złotych, to właśnie taką kwotą możesz jeszcze dysponować. W przypadku, kiedy na rachunek bankowy wpłyną jakieś środki, na przykład pensja w wysokości 5 000 złotych, to możesz dysponować kwotą o wysokości 5 500 zł. Z debetu możesz korzystać nieograniczoną ilość razy, oczywiście po jego odnowieniu. Pamiętaj, że kwota debetu to nie pieniądze należące do Ciebie, a do banku – za każdym razem korzystając z debetu ponosisz pewne koszty – naliczone Ci odsetki. Debet można w bardzo łatwy sposób odnowić, aby móc z niego znów korzystać. W jaki sposób to zrobić? Zapraszamy do kolejnego paragrafu.

Spłata debetu – jak wygląda? Co muszę zrobić, aby spłacić debet na koncie?

Czas na spłatę debetu najczęściej ustalony jest w umowie. Zazwyczaj to koniec miesiąca, ale możesz zmienić ten termin. Do dnia ustalonego w umowie na spłatę debetu, masz obowiązek zapewnić na rachunku bankowym kwotę, którą wydałeś ponad stan swojego konta. Trzymając się przykładu z poprzedniego akapitu – jeśli Twój debet wynosi 500 złotych, to do ustalonego dnia w miesiącu musisz posiadać na koncie dokładnie taką kwotę + naliczone Ci odsetki za korzystanie z pieniędzy, które nie należały w tym momencie do Ciebie, a do banku, w którym masz założony rachunek bankowy. Po całkowitym spłaceniu debetu możesz znów korzystać z dodatkowych pieniędzy, zapewnionych Ci przez bank. Debet zazwyczaj odnawia się po około 24 godzinach od pojawienia się odpowiedniej ilości pieniędzy na Twoim koncie.

Jak spłacić debet?

Debet spłaca się automatycznie, po wpłynięciu gotówki na Twoje konto. Przykładowo, jeśli wykorzystałeś całe 500 złotych debetu, a następnie kilka dni później otrzymałeś wypłatę w wysokości 5 000 złotych, to środki wykorzystane przez Ciebie wraz z naliczonymi odsetkami automatycznie pobiorą się z Twojego konta. W tym momencie będziesz miał do dyspozycji 4500 złotych + 500 złotych debetu, ponieważ ten odnowił się po spłacie poprzedniego.

Jak korzystać z debetu? Przykłady.

Wyobraź sobie sytuację: na koncie masz 2 000 złotych – dokładnie tyle, ile wynosi Twoja miesięczna wypłata. Wypłata trafia na Twoje konto każdego 10-go dnia miesiąca. Pod koniec miesiąca orientujesz się, że zabraknie Ci pieniędzy do wypłaty, ale pamiętasz, że możesz skorzystać z debetu w wysokości 200 złotych. Wykorzystujesz 200 złotych debetu.

Nadchodzi dzień wypłaty. Na Twoje konto wpływa 2 000 złotych. Poprzedniego miesiąca wykorzystałeś debet, który teraz musisz spłacić. Ten spłaci się automatycznie, po wpłynięciu gotówki na Twoje konto. Teraz Twoje środki to 1800 złotych. Debet po spłacie poprzedniego automatycznie się odnawia, a więc znów możesz skorzystać z dodatkowych 200 złotych. Do dyspozycji masz 2 000 złotych, jednak 1 800 złotych to Twoje środki, a 200 złotych to pieniądze banku, z których możesz skorzystać.

Wszystko na temat kosztów debetu.

Korzystając z debetu, nie wydajemy swoich pieniędzy, a pieniądze banku. Jako że środki nie należą do nas – musimy ponieść koszty związane z korzystaniem z nich. Te koszty to oczywiście odsetki. Odsetki różnią się wysokością w zależności od wysokości debetu, z jakiego skorzystaliśmy. Przykładowo – jeśli Twój debet do wykorzystania to 1 000 złotych, a wydasz z niego tylko połowę – 500 złotych, to odsetki naliczone zostaną tylko z tych 500 złotych wydanych przez Ciebie. Średnio oprocentowanie debetu to na ten moment około 7%, tak więc odsetki za wykorzystanie 500 złotych będą w wysokości 7-8 złotych. W zależności od rachunku bankowego czy konta odsetki pobierane są także za samo skorzystanie z debetu czy za jego odnowienie. Sytuacja wygląda różne w różnych bankach, dlatego warto zapoznać się ze specjalną tabelą opłat i prowizji, aby nie zaskoczyły nas żadne koszty. Odsetki spłacane są wraz z debetem – w momencie pojawienia się gotówki na Twoim koncie.

Pamiętaj, aby pilnować terminu spłaty debetu. Jeśli na Twoim rachunku bankowym w odpowiednim momencie nie pojawi się suma wystarczająca na spłatę debetu, z pewnością poniesiesz dodatkowe koszty. Nie jest to przyjemne, ponieważ w takim przypadki mogą pojawić się monity, odsetki karne czy umowa karna. O ile to jest możliwe do łatwego rozwiązania poprzez zwyczajne opłacenie, tak trudniej sytuacja będzie wyglądać w BIK – twoja zdolność kredytowa zostanie nieco naruszona, przez co możesz w późniejszym czasie mieć problemy z zaciągnięciem pożyczki czy kredytu.

Debet to świetne rozwiązanie, pod warunkiem, że umiesz z niego korzystać i znasz wszelkie związane z nim zasady. Warto wiedzieć, na czym on polega, aby jeszcze bardziej nie zepsuć swojej sytuacji finansowej. Najlepiej korzystać z debetu tylko wtedy, kiedy na już potrzebna Ci jest niewielka kwota pieniędzy i masz pewność, że do określonego terminu będziesz w stanie spłacić tę kwotę wraz z odsetkami.

Kto może otrzymać debet? Czym mam się kierować przy jego wyborze, aby był odpowiedni dla mnie?

Chcesz wybrać debet w rachunku bankowym, ale nie do końca wiesz, czym się przy tym wyborze kierować? Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak koszty debety, odsetki czy prowizje. Nie zapominajmy oczywiście zwrócić uwagi na ogólne warunki korzystania z konta, z którymi w każdym przypadku należy się zapoznać. Nie należy wybierać konta pod kątem warunków i wysokości debetu. Lepiej wybrać dobre konto, a w drugiej kolejności zainteresować się, z jakiego debetu możemy na nim korzystać oraz na jakich warunkach.

Najłatwiej debet otrzymać stałym klientom banku, którzy mają zapewniony stały dochód na konto – jest to wynagrodzenie za pracę lub emerytura. Rzadko nowi klienci banków mogą od razu otrzymać debet.

Debet na koncie a BIK

Niestety, debety na koncie są widoczne w BIK – te, których nie spłacamy oraz te spłacane regularnie. Bla osób z pustym BIK korzystanie z debetu na koncie może być świetnym sposobem na zbudowanie scoringu – oczywiście, jeśli debet będzie spłacany regularnie.

Jak wspomniano wyżej, w niektórych bankach debety mogą być bezumowne. Co to oznacza? Nie należy składać wniosku o przyznanie debetu – zostaje on przypisany do konta automatycznie. Możemy dostać go od banku na przykład za stałe obroty na rachunku bankowym czy po przekroczeniu pewnego progu sumy obrotów na koncie. Należy w każdym przypadku pamiętać o spłacaniu debetu, ponieważ może nam to przysporzyć wielu problemów.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci znaleźć odpowiedź na pytania, co do których nie miałeś pewności. Zdecydowanie warto korzystać z opcji debetu, ale wyłącznie wtedy, kiedy dobrze znamy zasady jego używania. Należy zawsze pamiętać o spłacie, a więc o zapewnieniu wpływu na konto o odpowiedniej wysokości, przed upływe, terminu spłaty. Nie należy z niego korzystać, nie mając pewności, że będziemy w stanie spłacić debet.

Dodaj komentarz