Lepiej wziąć kredyt czy pożyczkę

Kredyt czy pożyczka

Rozróżniamy te dwa pojęcia przede wszystkim w oparciu o podmiot, który może nam udzielić odpowiednio kredytu bądź pożyczki. O ten pierwszy możemy starać się tylko i wyłącznie w banku albo SKOKu. Co więcej bank nie jest właścicielem pożyczanych pieniędzy. Pożyczki może nam natomiast udzielić zarówno osoba fizyczna, osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna nie posiadająca zdolności prawnej. Jedynym warunkiem jaki musi spełnić podmiot pożyczający pieniądze, to bycie właścicielem tych środków. Zatem aby pożyczyć pieniądze musi je mieć.

Zdolność kredytowa

Aby bank udzielił nam kredytu musimy posiadać zdolność kredytową. Nie jest to jedyny czynnik, który decyduje o przyznaniu nam kredytu. Nawet posiadając zdolność kredytową, bank może odrzucić nasz wniosek kredytowy. W tym celu, bank ma obowiązek weryfikacji każdego wnioskującego o kredyt, w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu pozyskuje informację o zaciągniętych przez nas zobowiązaniach. Dowiaduje się nie tylko czy spłaciliśmy swoje kredyty i pożyczki, ale też czy robiliśmy to terminowo. Zdolność kredytowa jest zatem istotnym elementem na drodze do uzyskania kredytu. Inaczej jest w przypadku pożyczki udzielanej przez instytucję poza bankową. W tym przypadku nie ma obowiązku weryfikacji wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. Z tego właśnie powodu w pierwszej kolejności staramy się o kredyt w banku. Jeśli nie dostaniemy kredytu, a potrzebujemy pilnie pieniędzy, występujemy z wnioskiem o pożyczkę. Drugi sposób pozyskania funduszy wybieramy także w sytuacji kiedy np. nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni, nie mamy żadnego zabezpieczenia, nasza historia kredytowa nie jest zbyt korzystna.

Co jest tańsze – kredyt czy pożyczka

Bez wdawania się w szersze analizy można odpowiedzieć, że co do zasady kredyt jest tańszy. Bank ma obowiązek weryfikacji historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Przed udzieleniem kredytu musimy przedstawić szereg informacji i wskazać rodzaj zabezpieczenia kredytu. Maksymalna wysokość oprocentowania wskazana jest w ustawie. O pożyczkę staramy się najczęściej gdy bank odmówił nam udzielenia kredytu, bądź z góry wiemy, że nie mamy na niego szans. Najczęściej nasza sytuacja finansowa jest na tyle kiepska, że dla banku nie jesteśmy wiarygodnym klientem. Firma pozabankowa decyduje się na udzielenie nam pożyczki. W związku z tym, że pożyczając nam pieniądze ponosi większe ryzyko, płacimy więcej za obsługę kredytu i koszty dodatkowe.

 

 

Dodaj komentarz