Kiedy opłaca się konsolidacja pożyczki?

Banki coraz częściej kuszą swoich klientów ofertą ” zjeść ciastko, mieć ciastko i jeszcze dostać ciastko gratis”. Utwierdzając klienta w przekonaniu, iż może mieć dużo zobowiązań i jednocześnie przeżyć spokojnie cały miesiąc.

Czym tak naprawdę jest konsolidacja kredytu?

Konsolidacja pożyczek polega na połączeniu wszystkich zobowiązań klienta w jedno zobowiązanie, które najczęściej jest z niższą ratą. W ofertach reklamowych banku zawsze konsolidacja pożyczki brzmi dobrze. Jednak klient, który zgłasza się do banku po konsolidację pożyczki powinien przedstawić gdzie i na jakie kwoty jest zadłużony. Jednak tak jak w przypadku każdego kredytu, i w tym przypadku bank zawsze sprawdza czy klient jest osobą wypłacalną. Pomimo, iż w zdecydowanej większości klienci, którzy sięgają po konsolidację pożyczek często mają problem ze spłacaniem rat. W takim przypadku dla banku ważne jest by klient miał dobrą historię w BIK, czyli nie posiadał zaległości w spłatach dłuższych niż 60 dni.

Konsolidacja pożyczki nie jest za darmo

Konsolidacja pożyczek niestety wbrew pozorom jest jednym z droższych produktów finansowych. Niestety klient poprzez obniżenie raty pożyczki wydłuża sobie jej okres spłaty. Co w konsekwencji prowadzi do większej kwoty oddawanej bankowi. Różnica w kwocie do oddania będzie jeszcze większa jeśli klient do konsolidowanej pożyczki dobierze gotówkę.  Naturalnie dobranie dodatkowej gotówki przy konsolidacji pożyczki jest atrakcyjną możliwością dla klienta.

Dla kogo konsolidacja pożyczki jest dobrym rozwiązaniem?

Konsolidacja pożyczek jest głównie proponowana tym klientom, którzy są mocno zadłużeni, a przez to mogą wpaść w spiralę zadłużenia. Dzięki temu osoby zadłużone powoli mogą odzyskać płynność finansową. Konsolidacja jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z zapamiętaniem terminów oraz kwot swoich rat.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Procedura przy kredycie konsolidacyjnym jest prawie identyczna jak przy zwykłej pożyczce. Jedyna różnica polega na tym, iż klient musi przedstawić w banku zaświadczenia (umowy) posiadanych zobowiązań. Klient może zrobić konsolidację swoich zobowiązań w 3 krokach:
  1. Udać się do banku i składać wniosek o konsolidację swoich pożyczek. Dołączyć do wniosku wszystkie niezbędne dokumenty.
  2. Otrzymać oferty od banku. Jeśli oferta jest satysfakcjonująca dla klienta to podpisuje umowę z bankiem.
  3. Rozpoczęcie spłaty kredytu przez klienta.
Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim, ze względu na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty i umożliwienie klientowi terminowej spłaty. Ważne informacje na jego temat można znaleźć pod tym adresem.

Dodaj komentarz