Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Obecny stan gospodarki nie napawa nikogo z nas entuzjazmem. Stanęliśmy w obliczu trudnej sytuacji zarówno życiowej jak i społecznej. Polacy są słynni na całym świecie ze swojej wytrwałości i odwagi. Na przestrzeni wielu wieków mierzyli się z nie lada wyzwaniami. Ostatnimi czasy można zauważyć spadek mobilizacji i demotywację naszych rodaków. Czym to jest spowodowane? Między innymi ich sytuacją finansową. Stare powiedzenie mówi że pieniądze szczęścia nie dają. To w zupełności prawda. Jednakże w obecnym rozwoju cywilizacyjnym i postępie gospodarki każda rodzina, firma czy organizacja powinny dysponować tak zwaną poduszką finansową. Czym w ogóle ona jest? To środki pieniężne, które zostały ulokowane czy to na koncie bankowym, czy w formie nieruchomości lub w inny sposób. Powszechnie zakłada się, że minimalna wysokość owej poduszki powinna wynosić kwotę 6-miesięcznego naszego utrzymania. Najnowsze badania pokazują jednak, że co trzeci Polak nie ma odłożonych jakichkolwiek oszczędności ani nie jest w posiadaniu żadnych nieruchomości. Jak temu zapobiec? W tym artykule postaramy się Wam pokazać najskuteczniejsze sposoby na finansowe zabezpieczenie swojej przyszłości jednocześnie wyjaśniając jak uniknąć zadłużeń. Pokazane przez nas sposoby nie nadszarpią znacznie Waszego domowego budżetu a pozwolą czuć się bezpieczniej w jakże niepewnej teraźniejszości.

1. Kontrola domowej sfery finansowej.

To nieodzowny element procesu poprawienia Waszego dobrobytu. Kluczowym elementem jest prowadzenie ściśle określonego budżetu. Warto w wolnym czasie spisać wszystkie źródła dochodu jakimi dysponujecie oraz wszystkie niezbędne miesięczne wydatki. Pamiętajmy również o płaceniu podstawowych rachunków co miesiąc jako pierwszych (czynsz za mieszkanie, rata kredytu, rachunki za prąd, ogrzewanie czy wodę). Kwota jaka Nam wtedy zostaje musi zostać rozdysponowana w racjonalny i odpowiedzialny sposób. Możemy odmówić sobie kawy na mieście czy szybkiego lunchu w restauracji w przewie od pracy, a w zamian zabrać z domu kanapkę, a kawę wypić w stołówce pracowniczej. Z dnia na dzień nawet nie zauważymy a wyrobimy w sobie nowy, pozytywny nawyk kreatywnego myślenia, który zaowocuje na przestrzeni tygodnia / miesiąca sporą kwotą zaoszczędzonych pieniędzy. Co ważne warto pamiętać o cienkiej granicy między oszczędzaniem a skąpstwem. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a chęć zaoszczędzenia z powiększającą się kwotą odłożonych pieniędzy na naszym koncie. Wskazane jest zdrowe rozdzielenie tych dwóch aspektów.

2. Stawianie własnych ambicji ponad możliwości.

Stare powiedzenie “zastaw się, a postaw się” stało się już kultowe w zachowaniu Polaków. Rozrzutna konsumpcja i życie ponad stan niestety dotyczy zbyt wysokiego odsetka mieszkańców kraju. Święta dwa razy do roku, wesela czy wielopokoleniowa tradycja wciąż dyktują zachowania wielu warstw społecznych. Chęć jak najlepszego ugoszczenia gości, choć w dobrych zamiarach w większości przypadków przynosi skutek odwrotny do zaplanowanego. Przykładowo, gdy świąteczny czar już upadnie, goście wrócą do swoich domów, zostajemy wtedy sam na sam z przygnębiającą rzeczywistością -zaciągniętych pożyczek na wystawne ugoszczenie gości. Na pytanie czy warto było podjąć tak drastyczne kroki odpowiedzi będzie wiele. Będą one się różnić w zależności od osoby, którą o to zapytamy. Starsze pokolenia zapewne będą iść w zaparte, próbując wmówić nam że tak każe tradycja. Młode pokolenia, bardziej otwarte na innowacyjne sposoby zapewne stwierdzą, że gra nie jest warta świeczki. Po części każda z tych osób będzie miała rację, jednak nikt nie spłaci za nich zaciągniętych zobowiązań.

3. Inwestycje.

Ostatnimi czasy można zaobserwować drastyczny spadek wartości pieniądza w kraju. Pieniądze tracą swoją wartość w zawrotnym tempie a ich siła nabywcza niepokojąco zmalała. Na ten problem istnieją dwa fundamentalne rozwiązania: albo więcej pracować, albo inwestować. Na szczęście coraz większy odsetek Polaków zdaje sobie sprawę z istotności inwestycji jako w celu powiększenia swojego majątku a co za tym idzie poprawy swojego dobrobytu. Potencjalny inwestor może zadysponować swoje pieniądze przykładowo w: zakup akcji firm, obligacje skarbowe, inwestycje w nowe technologie czy kryptowaluty. Kluczowym walorem jest to, że kwoty przeznaczone na inwestycje nie muszą być ogromne. Początkowo wystarczy przeznaczyć na ten cel około 10% miesięcznych dochodów.

Dodaj komentarz