Od czego zależy zdolność kredytowa?

zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to termin, który zna prawdopodobnie każdy dorosły człowiek. Z drugiej strony, kiedy przychodzi do złożenia wniosku o kredyt, wielu z nich nie wie, od czego właściwie zależeć będzie decyzja banku. Dobrze jest taką wiedzę posiadać, ponieważ można dzięki temu świadomie zwiększać swoje szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu. Wobec tego, zdolność kredytowa co musisz wiedzieć o tym pojęciu? Od czego ona zależy? Czy otrzymamy kredyty bez zdolności kredytowej?

Co składa się na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa zależna jest od wielu czynników, które dla każdego banku mogą nieco się różnić. Są jednak takie elementy, które bez wątpienia zawsze brane są pod uwagę.

Należy do nich przede wszystkim wysokość dochodów, a także to, w jaki sposób są osiągane. Jak można się spodziewać, najlepiej przez banki postrzeganą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ewentualnie na czas określony.

Na umowę o dzieło czy umowę zlecenie również można otrzymać kredyt, po prostu może to być trudniejsze czy wymagać dodatkowych dokumentów (na przykład wyciągu z konta bankowego).

Istotne są także stały wydatki: koszt utrzymania, czynsz, inne zadłużenia i zobowiązania. Po odliczeniu od zarobków wydatków pozostała ilość funduszy powinna znacznie przewyższać przewidywaną ratę pożądanego kredytu.

Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa, zawierająca informacje na temat terminowości spłaty poprzednich i obecnych zadłużeń. Na jej podstawie bank może stwierdzić, czy potencjalny kredytobiorca jest godny zaufania i czy prawdopodobnie będzie na czas spłacał kolejny kredyt.

Co ciekawe, banki biorą pod uwagę także szereg innych czynników, które być może dla osoby postronnej nie wydawałyby się szczególnie istotne. Mowa tu chociażby o stanie cywilnym, wieku czy wykształceniu.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Swoją zdolność kredytową najłatwiej obliczać za pomocą kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych poszczególnych banków.

Wyniki w różnych kalkulatorach mogą się nieco różnić, ponieważ, jak już wspomniano, różnią się także nieznacznie procedury wyliczania zdolności kredytowej.

Wobec tego warto sprawdzać swoją zdolność kredytową osobno na stronie każdego banku, którego ofertą jesteśmy zainteresowani, a nie tylko na jednej z nich. Może się bowiem okazać, że według jednego kalkulatora nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca, aby otrzymać kredyt na daną sumę, a według drugiego – już tak.

Jeśli pada pytanie „zdolność kredytowa co musisz wiedzieć?”, to z pewnością odpowiedzią będzie nie tylko to, czym zdolność kredytowa jest, ale także to, co się na nią składa. Taka wiedza zdecydowanie może się w życiu przydać.

Dodaj komentarz