Kredyt konsumpcyjny

Kredyt konsumpcyjny

Kredytem konsumpcyjnym określa się nic innego, jak zespół kredytów, do których można zaliczyć przede wszystkim: kredyty zaciągane na rachunku karty kredytowej, kredyty ratalne dla celów konsumpcyjnych, jak również pozostałe kredyty na cele konsumpcyjne dla osób prywatnych. W związku z tym, jak można zauważyć jest to dość szerokie spektrum produktów finansowych.

Co należy zaliczyć do cech charakterystycznych kredytu konsumpcyjnego?

Do cech charakterystycznych kredytu konsumpcyjnego należy zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • możliwość odstąpienia od umowy kredytu konsumpcyjnego w terminie 14 dni
  • koszty związane z udzieleniem kredytu konsumpcyjnego nie mogą przekroczyć dwukrotnej sumy referencyjnej, która jest określana każdego roku przez Narodowy Bank Polski
  • odsetki kredytu konsumpcyjnego ustalane są przez kredytodawców
  • kredyty konsumenckie są przeznaczone wyłącznie dla osób fizycznych
  • kredyt konsumencki można przeznaczyć na dowolny cel

W jaki sposób wybrać najlepszy kredyt konsumpcyjny?

Jeżeli chodzi o wybranie najlepszego kredytu konsumpcyjnego to trzeba zaznaczyć w szczególności to, że najprościej jest porównać oferty kilku banków w internetowej porównywarce. Natomiast decydując się na skorzystanie z takiej możliwości powinniśmy pamiętać o tym, aby sprawdzać kredyty konsumenckie przy zastosowaniu takich samych parametrów. Najważniejszą kwestią jest tutaj porównanie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Gdyż RRSO wyraża całkowity koszt takiego kredytu. Oczywiście do innej możliwości wybrania odpowiedniego kredytu konsumpcyjnego jest także konsultacja w doradcą finansowym, który z pewnością przedstawi najbardziej dopasowaną ofertę do naszych oczekiwań i zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, aby móc wnioskować o kredyt konsumpcyjny?

Do dokumentów, które trzeba dostarczyć, aby móc wnioskować o kredyt konsumpcyjny należy zaliczyć: dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport), wyciąg z konta bankowego, jak również zaświadczenie o dochodach. Jeżeli chodzi o zaświadczenia o dochodach to można do nich zakwalifikować między innymi:

  • zaświadczenie od pracodawcy
  • zaświadczenie o prowadzonej działalności gospodarczej
  • PIT 36

Co powinna zawierać umowa kredytu konsumpcyjnego?

Umowa kredytu konsumpcyjnego powinna zawierać RRSO, sposób zabezpieczenia kredytu, informację o terminie oraz możliwości odstąpienia od takiej umowy. Umowa kredytu konsumpcyjnego zostaje sporządzona w dwóch egzemplarzach, na których muszą widnieć podpisy każdej ze stron.

Dodaj komentarz