Kredyt hipoteczny co warto wiedzieć? | Krok po kroku

W dzisiejszych czasach rynek deweloperski kwitnie, w każdym mieście powstają coraz to nowe inwestycje, na które istnieje niemalejące zapotrzebowanie. Niestety, zdecydowana większość osób zainteresowanych kupnem własnego mieszkania, musi wziąć kredyt hipoteczny, aby móc sfinalizować transakcję. Wymagania dotyczące kredytobiorców są z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne, dlatego warto przygotować się do tego zawczasu. O tym co to jest kredyt hipoteczny co warto wiedzieć, opisujemy w poniższym artykule.

Niezbędne formalności

Pierwszym krokiem, jaki powinni wykonać przyszli nabywcy nieruchomości, jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Na początku wystarczy skorzystać z gotowego kalkulatora online, do którego należy wprowadzić swoje dochody i wydatki. Program automatycznie wyliczy maksymalną kwotę, jaką można otrzymać w banku. Jednak kalkulator ten nie jest tworem idealnym, dlatego najlepiej wybrać się do doradcy kredytowego we własnym banku lub prywatnie. Specjalista od finansów poprosi o podanie wszelkich udokumentowanych źródeł dochodu, a także kosztów, jakie każdego miesiąca są ponoszone przez kredytobiorcę. Należy tutaj uwzględnić także wysokość naszych zobowiązań – przede wszystkim wszystkie karty kredytowe i debetowe oraz raty. Dzięki tym informacjom doradca będzie w stanie obliczyć realną zdolność kredytową, zaproponuje też rozwiązania, które pozwolą ją poprawić. Dopiero znając te wyliczenia można zacząć poszukiwania wymarzonego mieszkania, uwzględniając też ewentualne środki, które będą brane na jego wykończenie lub remont.

Ubieganie się o pożyczkę

Po wyborze wymarzonego mieszkania, można przygotować wniosek o kredyt hipoteczny. W tym samym czasie warto podpisać umowę przedwstępną ze sprzedawcą, najlepiej w formie notarialnej, która zagwarantuje dobry przebieg transakcji. Konieczna będzie też wpłata wkładu własnego, który w zależności od banku wynosi co najmniej 10% kwoty, o którą się ubiegamy. Oczekiwanie na decyzję banku może potrwać nawet 2 miesiące, w zależności od okresu. Na początku roku o kredyty ubiega się najwięcej osób, dlatego w tym terminie należy uzbroić się w cierpliwość. Po pozytywnej decyzji zostanie podpisana umowa z bankiem, w której będą zawarte wszystkie wymagania wobec kredytobiorcy. W większości przypadków konieczne będzie wykupienie polisy na życie na rzecz banku, a także ubezpieczenie nieruchomości. Obie polisy trzeba będzie odnawiać każdego roku, donosząc do banku ich kopie. Konieczny będzie też wpis do hipoteki nieruchomości na rzecz kredytodawcy.

Dodaj komentarz