Konsolidacja zadłużeń – na czym polega?

Tłumaczenia dla firm – o czym pamiętać przy wyborze biura tłumaczeń?

Obecnie już bardzo wielu Polaków spłaca jednocześnie wiele różnych zadłużeń, a ta liczba będzie tylko wzrastać. Nie dość, że jest to wyzwaniem dla portfela, to także dla pamięci i nerwów – w końcu dopiero co zapłaciliśmy jedną ratę czy rachunek, a już na horyzoncie widnieje kolejna. Z takiej sytuacji jest jednak jedno wyjście, które potencjalnie pozwoli odciążyć się zarówno mentalnie, jak i finansowo. Mowa oczywiście o konsolidacji zadłużeń. Tylko na czym ona polega?

Na czym polega konsolidacja?

Konsolidacja to połączenie wielu różnych zadłużeń w jedno, które powinno być dla nas łatwiejsze do spłaty. Można to zrobić zarówno w banku, jak i firmie pożyczkowej. Składnikami konsolidacji mogą być różnorodne zobowiązania – kredyty, pożyczki, a nawet chwilówki (chociaż akurat konsolidacji chwilówek większość banków nie umożliwia).

Co ważne, rata miesięczna kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej powinna być niższa niż suma rat skonsolidowanych zadłużeń. W ten sposób nawet jeśli nie radziliśmy sobie finansowo z terminową spłatą poprzednich należności, rata po konsolidacji powinna stać w zasięgu naszych możliwości.

Jak to jest możliwe? W porównaniu do skonsolidowanych kredytów i pożyczek zmniejsza się ratę, ale z kolei wydłuża okres spłaty. Powoduje to co prawda zwiększenie całkowitego kosztu kredytu, ale nie jest to tak istotne, kiedy to wysokość miesięcznej raty sprawiała nam problem.

Po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego nie otrzymujemy od banku pieniędzy bezpośrednio, a on sam zajmuje się spłatą zobowiązań w naszym imieniu. Ponadto nie musimy się już martwić i frustrować opłacaniem wielu różnych rat w miesiącu, ponieważ obowiązywać nas będzie tylko jedna rata – rata kredytu konsolidacyjnego.

Warto przeczytać więcej na temat kredytu konsolidacyjnego i tego, czy się on opłaca. Może się to okazać naszym najlepszym sposobem na poradzenie sobie z zadłużeniem i wyjście na prostą.

Czym kredyt konsolidacyjny różni się od pożyczki konsolidacyjnej?

Poza tym, że kredytu konsolidacyjnego udziela bank, a pożyczki konsolidacyjnej firma pożyczkowa, różnice są niewielkie. Pożyczki konsolidacyjne są zwykle bardziej kosztowne, ale wiąże się to z tym, że znacznie łatwiej jest je otrzymać, jeśli na przykład mamy niską zdolność kredytową albo negatywną historię kredytową.

Czy jest alternatywa dla konsolidacji?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy skonsolidować zadłużeń, możemy się zastanawiać, czy istnieje jakaś alternatywa.

Może nią być chociażby pożyczka na PESEL, za pomocą której spłacimy poprzednie zobowiązania i w ten sposób również zredukujemy ilość rat do zapłaty w każdym miesiącu.

Jeśli sądzisz, że może to być ciekawym rozwiązaniem, koniecznie sprawdź, na czym taka pożyczka dokładnie polega.

Dodaj komentarz