Jak nie wydawać za dużo pieniędzy?

Jak nie wydawać za dużo pieniędzy?

Bardzo dużo osób ma problem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy. Co prawda zarabiają one zadowalająco, jednak pod koniec miesiąca zwykle okazuje się, że konto jest już puste a ciągle pozostaje lista potrzeb do zaspokojenia. W poniższym artykule podpowiadamy, co robić by lepiej gospodarować swoimi pieniędzmi i wydawać je rozsądnie.

Prowadź budżet domowy

Budżet domowy to zestawienie dochodów oraz wydatków podzielonych na mniejsze kategorie. Można go prowadzić w zwykłym zeszycie albo w aplikacji czy programie komputerowym. Jego zasada sprowadza się do spisywania i analizowania wydatków. Kilka tygodni prowadzenia budżetu pozwala ocenić na co w danym gospodarstwie domowym wydaje się za dużo pieniędzy. W jednej rodzinie może to być jedzenie na mieście a w innej niepotrzebne zakupy dużej ilości kosmetyków czy alkoholu. Warto więc prowadzić taki budżet, bo wtedy dokładnie wiemy ile pieniędzy mamy do dyspozycji w danym momencie.

Unikaj miejsc, gdzie niepotrzebnie wydajesz pieniądze

Osoby, które mają problem z impulsywnymi zakupami powinny unikać miejsc, w których zwykle wydają za dużo pieniędzy. Ktoś, kto ma słabość do zakupów ubraniowych nie powinien chodzić trasą, gdzie mija wiele wystaw, bo to może wygenerować nieobecną wcześniej potrzebę posiadania kolejnego ubrania. Lepiej przyjąć zasadę, że na zakupy odzieżowe wychodzimy raz w miesiącu i przeznaczyć sobie na ten cel nieprzekraczalny budżet. Z kolei, ktoś kto zdecydowanie za dużo wydaje na różne przekąski na mieście czy stacjach benzynowych może po prostu przygotować sobie w domu pyszny posiłek i kawę na wynos. Gdy zabierze to ze sobą, żal mu będzie wydawać kolejne pieniądze w sytuacji, gdy domowe jedzenie może się zmarnować.

Kupuj tylko to, co naprawdę potrzebujesz

Jest to niezmiernie ważna zasada. W obecnych czasach przepełnionych reklamami i promocjami bardzo często impulsywnie kupujemy rzeczy, które później leżą w domu nieużywane i niepotrzebnie zajmują miejsce. Gdy odczujemy potrzebę zakupu sprzętu AGD do kuchni, zastanówmy się najpierw jak często, tak realnie wykorzystamy maszynę do lodów czy kolejny blender na akumulator. Jeśli po namyśle stwierdzimy, że raz góra dwa razy do roku to znak, że nie warto tego kupować. Innym dobrym sposobem ułatwiającym decyzję o zakupie czegoś nowego jest odroczenie takiego zakupu o tydzień. Gdy mamy coś upatrzonego, odczekajmy 7 dni i jeśli po tym czasie okaże się, że nadal chcemy kupić tę rzecz, to znak, że warto. Ponadto należy unikać zakupów związanych z tym, że daną rzecz posiada ktoś znajomy. Niestety działa tutaj efekt porównywania i chęci upodobniania się do innych. Tymczasem to, że kuzynka na co dzień używa robota sprzątającego wcale nie oznacza, że i w naszym domu jest on niezbędny. Każda rodzina posiada odrębne przyzwyczajenia i potrzeby i właśnie z ich uwzględnieniem należy robić zakupy.

Dodaj komentarz