Jak funkcjonują przelewy międzynarodowe?

Jak funkcjonują przelewy międzynarodowe?

Przelewy do Polski z innych krajów Europy to często zagadka i pewnego rodzaju bolączka, szczególnie dla osób początkujących, które dopiero poznają tajniki życia zagranicą i związanymi z tym kwestiami finansowymi. Podstawą jest decyzja o sposobie transferu pieniędzy z Anglii do Polski, co jest decydujące w kontekście bezpieczeństwa, szybkości i łatwości realizowania operacji…

Oprócz wyboru sposobu przelewu, musimy koniecznie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego banku lub pośrednika, bowiem zaufany pośrednik to podstawa, byśmy nie zostali oszukani. Niektóre firmy naciągają klientów szczególnie podczas operacji przewalutowania pieniędzy. A więc – przewalutowanie to jednoczesna sprzedaż i kupno pieniędzy w określonej walucie i po określonym kursie, dzięki czemu na koncie adresata pojawia się kwota pieniężna w innej walucie (odpowiadającej danemu krajowi, a więc w przypadku transferu do Polski będą to złotówki). Każdy bank i serwis internetowy posiada własną tabelę kursową, która powinna być dostępna dla klienta, aby mógł on mieć wgląd do tego, jaka kwota pojawi się na koncie adresata. Tabela taka jest regularnie aktualizowana, a klienta dotyczą te kursy walut, które widniały na tabeli w chwili księgowania przelewu.

Niestety, nie zawsze wszystko odbywa się tak jak w teorii. Niektórzy pośrednicy nie dają do wglądu tablicy kursowej, bądź nie aktualizują jej na bieżąco, w związku z czym klienta może czekać nieprzyjemna niespodzianka w chwili pojawienia się pieniędzy na koncie złotówkowym. Szczególnie narażeni jesteśmy w przypadku korzystania z niezaufanych pośredników w przelewach internetowych, więc przed podjęciem decyzji o tym, by pieniądze do Polski trafiły we współpracy z danym pośrednikiem, powinniśmy dokładnie przeczytać regulamin i dowiedzieć się jak wygląda kwestia przewalutowania. Warto również przetrząsnąć nieco Internet w poszukiwaniu opinii internautów, którzy zazwyczaj są bardzo pomocni.

Profesjonalny serwis realizujący przekazy pieniężne, powinien w regulaminie ujmować kwestię przewalutowania. Najczęściej klient ponosi pewne koszty związane z taką operacją, które zazwyczaj nie osiągają trzech procent przesyłanej kwoty. Najlepiej przekonują się o tym posiadacze kart, którzy realizują różnorodne operacje za granicą. Warto wiedzieć, że bank pobiera prowizję za wypłacanie środków w bankomacie zagranicznym, a często jest ona określona odgórnie i posiada minimalną wartość (np. 1 euro niezależnie od wypłaconej kwoty). Jeżeli zaś chodzi o samo przewalutowanie – w tym przypadku również bywa nieciekawie dla klientów, bowiem płacąc kwotę wyrażoną w euro, jest ona przeliczana na złote według bankowego kursu sprzedaży, który najczęściej bywa mniej korzystny od tego, jaki znajdziemy w kantorze.

Przed wyjazdem za granicę warto więc dowiedzieć się wszystkiego o kwestiach związanych z przewalutowaniem. Przelew przez Internet jest doskonałym sposobem na przekazywanie pieniędzy do innego kraju, jednak tylko z uczciwym i zaufanym pośrednikiem, który jasno poinformuje nas o wszelkich kwestiach związanych z ponoszonymi opłatami. Konieczna jest więc mała analiza rynku, aby nie mieć później jakichkolwiek problemów.

Dodaj komentarz