Kredyt konsolidacyjny: czym jest i kiedy warto go zaciągnąć?

Osoby, które posiadają trudną sytuację finansową i spłacają kilka zobowiązań, powinny jak najszybciej ustabilizować swój domowy budżet i podjąć kroki zmierzające do zażegnania tej szkodliwej sytuacji. Jedną z metod pozwalającą na wyjście z finansowego dołka jest tzw. kredyt konsolidacyjny.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu, który przekształca wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe w jedno zadłużenie. Dla przykładu osoba, która jednocześnie opłaca np. trzy kredyty gotówkowe i kredyt samochodowy, może zamienić wszystkie te pożyczki w jedną wierzytelność.

W praktyce zaciągnięcie takiego kredytu oznacza, ze bank udzielający pożyczki spłaci wszelkie zobowiązania i stanie się wyłączonym wierzycielem dłużnika. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne przy spłacie zaległości, które przewyższają nasze miesięczne możliwości i bardzo nadszarpują domowy budżet.

Jakie korzyści niesie konsolidacja kredytów?

Sytuacja, w której miesięczne raty stają się dla nas zbyt wysokie, wynika z wielu czynników. Może to być efekt zarówno źle ocenionych możliwości w spłacie długów, jak i też z powodu nagłej utraty dochodów, np. w konsekwencji utraty pracy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest potencjalnie wiele.

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może nam pomóc w ten sposób, że w ciągu miesiąca spłacać będziemy niższą ratę, niż wynosiłaby suma rat wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązań. Takie rozwiązanie pozwala na złapanie oddechu finansowego, uregulowania budżetu i – co niemniej ważne – zaczerpnięcie większego komfortu psychicznego.

Ratunek przed spiralą zobowiązań

Należy też pamiętać, że kredyt konsolidacyjny może być ratunkiem w sytuacji, w której groziłoby nam popadnięcie w spiralę zobowiązań. Jest to bardzo szkodliwe i niebezpieczne zjawisko polegające na tym, że zaciągane zobowiązania będą służyły spłacie istniejących już długów. Takie zjawisko prowadzi do dramatycznego drenażu finansowego i grozi bankructwem – nawet osoby fizycznej!

Kredyt konsolidacyjny należy więc zaciągnąć w momencie, w którym zawiśnie nad nami widmo konieczności ratowania się kolejnymi pożyczkami. Wówczas taki kredyt może uporządkować naszą sytuację kredytową jeszcze zanim zmuszeni będziemy do podejmowania bardziej radykalnych środków.

Na co zwrócić uwagę przy konsolidacji?

Pamiętajmy tylko o jednym: kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym, na którym bank również musi zarobić. Należy więc mieć świadomość, że mimo tego, iż miesięczna rata kredytu może być relatywnie niska, tak kredyt będzie rozciągnięty w czasie i ostatecznie jego spłata okaże się  droższa, niż wynosiłby koszt spłaty wcześniejszych kredytów.

Zwracamy również uwagę na to, że na koszty kredytu konsolidacyjnego składa się kilka czynników, takich jak stopa oprocentowania, prowizje bankowe (np. za uruchomienie kredytu), czy też inne opłaty bankowe (np. za przypomnienie o konieczności spłaty raty kredytu). Przed podjęciem decyzji kredytowej warto więc zapoznać się z ofertami różnych banków, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Konsolidacja kredytu: pomoc w spłacie zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny może być realnym ratunkiem przy spłacie wielu wierzytelności. Pozwoli on na przekształcenie kilku długów w jedno zobowiązanie, co może ostatecznie obniżyć miesięczną ratę i pomóc dłużnikowi w ustabilizowaniu swojej sytuacji finansowej.

Należy oczywiście mieć na uwadze, że taki kredyt również wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to jednak lepsze wyjście, niż np. popadnięcie destrukcyjną spiralę długów.

Dodaj komentarz