Jak BIK wpływa na naszą zdolność kredytową

Jak BIK wpływa na naszą zdolność kredytową

Przede wszystkim należy zacząć od tego czym jest owa zdolność kredytowa. Należy zaznaczyć także, że jest to pojęcie dość złożone i wpływa na nią wiele czynników.

Sytuacja finansowa

Po pierwsze, znaczenie ma nasza sytuacja finansowa. Bank zwróci się do nas z zapytaniem i prośbą o udokumentowanie stosunku pracy oraz wysokości dochodów. Najbardziej przychylnie bank odniesie się do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony oraz o dochodach odpowiednich do wysokości zobowiązania. Kolejną kwestią są wydatki, które ponosimy co miesiąc oraz zobowiązania (nasze aktualne zadłużenie, a także np. alimenty). Tylko poprzez, najprościej mówiąc, odjęcie od przychodów naszych wydatków, da nam obraz tego ile pozostaje nam środków, które możemy przeznaczyć na inne cele, takie jak np. spłata raty kredytu.

Historia kredytowa

Kolejnym elementem, który ma znaczenie podczas oceny zdolności kredytowej jest nasza historia kredytowa, która odnotowywana jest właśnie w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Historia kredytowa sprawdzana jest przez każdy bank, przy każdym złożonym przez nas wniosku o kredyt. Nie ma możliwości pominięcia tego kroku, kiedy staramy się o kredyt bankowy. Jest to bowiem uregulowane ustawowo i każdy bank zobowiązany jest przez prawo bankowe do weryfikacji każdego kto złożył wniosek o kredyt.
Historia kredytowa to wykaz wszystkich naszych spłaconych oraz aktualnych zobowiązań finansowych. Z BIK dowiemy się więc czy nie mamy jakiś zaległych, nieuregulowanych kredytów czy pożyczek. Możemy także sprawdzić czy terminowo płaciliśmy raty.

Jak BIK wpływa na naszą zdolność kredytową

Najkorzystniej bank patrzy na osoby, które już kiedyś miały na swoim koncie jakieś zobowiązanie, spłaciły je w całości oraz robiły to terminowo, zgodnie z terminem wymagalności. To w połączeniu z odpowiednią sytuacją finansową daje nam największe szanse na pozytywną decyzję banku.
Pusta albo czysta karta w BIK, a zatem brak wcześniej jakichkolwiek zobowiązań teoretycznie nie świadczy o nas źle. Jednakże bank, zachowując wszelkie środki ostrożności i nie mogąc zweryfikować naszej wiarygodności podchodzi do nas z wielką rezerwą i traktuje na równi z osobami, których historia kredytowa nie jest pozytywna.
Opóźnienia w spłacie kredytu, nieuregulowane zobowiązania, kilka nieterminowo spłacanych kredytów itp. znacząco zmniejszają nasze szanse na kredyt, a niekiedy całkowicie przekreślają nasze szanse na kredyt w banku.
O ile sam wpis nie wpływa na nas bezpośrednio, może zaprzepaścić nasze szanse na kolejny kredyt w przyszłości. Dlatego tak ważna jest terminowa spłata należności oraz dbanie o historię kredytową.

Dodaj komentarz