Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty
- Bank

Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty

Nie w każdym banku

Zanim weźmiemy kredyt warto dowiedzieć się czy dany bank zakłada udzielenie pomocy kredytobiorcy w sytuacji kiedy ten ma przejściowe problemy finansowe. Jest to istotne zwłaszcza przy kredytach długoterminowych kiedy to, okres kredytowania może wynosić kilkanaście i więcej lat. Nie jesteśmy bowiem przewidzieć co przydarzy się nam w tak długim czasie. Analizując swoją sytuację finansową robimy to w odniesieniu do aktualnego czasu i ewentualnie kilku najbliższych lat. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, które są nagłe i nieplanowane. Dobrze więc odpowiedzialnie podejść do sprawy i sprawdzić bank także pod tym kątem i sprawdzić czy dysponuje takimi produktami jak wakacje kredytowe czy karencja w spłacie raty.

Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty

Oba te produkty bankowe mają na celu odroczenie terminu spłaty raty. Czym jednak różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty? Bank udzielając nam wakacji kredytowych odracza nam termin spłaty raty w całości. W przypadku karencji w spłacie raty odroczony zostaje nam termin spłaty wyłącznie części kapitałowej raty. W dalszym ciągu musimy terminowo spłacić część odsetkową. Jednak w wielu przypadkach to rozwiązanie i tak jest bardzo korzystne. Kiedy jesteśmy w końcówce okresy kredytowego i pozostała nam do spłaty tylko część kapitałowa, jesteśmy w drugiej części okresu kredytowego i część odsetkowa raty jest znacznie niższa od kapitałowej bądź spłacamy kredyt z ratami malejącymi jest to dobre rozwiązanie dla nas. Wakacje kredytowe są ratunkiem zawsze kiedy nie stać nas na spłatę raty i szukamy sposobu jak odroczyć termin spłaty, żebyśmy spokojnie mogli stanąć na nogi nie narażając się na kłopoty w banku.

Na jak długo bank może odroczyć spłatę kredytu

W przypadku zarówno wakacji kredytowych jak i karencji w spłacie rat, okres na który bank odracza nam spłatę rat, wynosi od 1 miesiąca nawet do 12 miesięcy. Szansę na uzyskanie jednego z tych produktów bankowych mamy jednak szansę tylko w sytuacji kiedy do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z bankiem i spłacaliśmy wszelkie raty terminowo. Ponadto, bank udziela wakacji kredytowych czy karencji w spłacie rat klientom sprawdzonym i wzorowym. Wymaga więc, aby ubiegać się o odroczenie terminu płatności raty, o terminową spłatę minimum 12 rat kredytu. Może to być dłuższy okres. Wszystko bowiem zależy od banku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *